Responsive Ad Slot

Slider

Yalnızca 5 Adımda Değişim

0

 


Yalnızca 5 Adımda Değişim 


    Hayatımız geçmişte tekrar yeniden yaptığımız fiil ve düşüncelerin toplamından doğar.Yalnızca 5 Adımda Değişim için Journal of Personality’de yayınlanmış bir çalışmaya göre verdiğimiz kararların %45’inden fazlası gerçek kararlar değil, alışkanlıklarla veriliyor. Ve alışkanlıklar otomatik hale gelmediği sürece vazgeçiliyor.

Bir alışkanlığı değiştirmek ise her zaman zor bir süreçtir ve gayret talep eder. Çünkü kişi senelerdir arasında bulunmuş olduğu refah alanının dışına çıkmak zorundadır. Bu cümlem sizi şaşırtacak olabilir fakat meydana getirilen emek harcamalar bir alışkanlığın gelişmesi için gerekli sürenin fazlaca değişik olabileceğini ve bu sürenin 18 ile 254 gün arasında değişebileceğini söylüyor.

Daha ilkin asla hayatınızda bazı şeyleri değiştirmek istediniz mi? İstediyseniz bu süreç size neler hissettirdi? Başarısızlık korkusu, risk alma korkusu bunlardan bazıları olabilir.

Kısacası yaşam tarzı değişikliği 1 adımda gerçekleşmez. Bu sürecin temelinde yatan eleştiri bir faraziye, bu sürecin bir adımda değil ama belirgin ve evvelinde kestirilebilen aşamalar dizisinden geçerek gerçekleşebileceği. Sizin de hangi değişim aşamasında olduğunuzun farkına varmanız, başarınıza destek olabilir. Değişimin 5 aşamasını birazcık da beslenmeyle ilişkilendirerek sizlere özetlemek istedim;

Bahsedeceğim beş hiyerarşi sağlıksız beslenme, egzersiz yapmama, yeni bir aktiviteye yada kursa başlayamama benzer biçimde davranışları değiştirmek de ilgilendiriyor olabilir.
  • İnkar Aşaması


   Bu aşamadaki insanlar alışkanlıklarında herhangi bir değişiklik yapmak istemez ve bir sorunları olduğunun bilincinde değildir. Değişme mevzusunda kendilerinin bir kabiliyeti olduğu mevzusunda karamsar olabilirler. Hatta mevcut ömür seçimi alışkanlıklarının kötü etkilerini inkâr ederler.

Örneğin egzersiz yapmama kararlarını onaylamalarına yardım eden detayları büyük bir dikkatle filtrelerler. Bu aşama çoğu zaman onların “inkâr etme” aşamalarıdır.

Ne yazık ki, bu aşamasındaki insanlara ulaşmak yada yardım etmek zor olsa gerek. İnsanların inkâr etmelerini tatil etmek için romantik bir tetikleme veya bir çeşit olay icap eder.

Zaman ayırıp bu yazıyı okuduğunuza nazaran, büyük bir olasılıkla siz bu aşamada değilsiniz.
  • Niyetlenme

   

  Bu aşama boyunca siz yaşam tarzı değişiminin çaba, zaman, maliyet bedeli ile yararlarını ölçersiniz. Değecek bir şey olup olamadığını idrak etmek için gözlemlersiniz. İnsanlar harekete geçmek için bir hazırlık yapmaksızın, senelerce bu aşamada kalabilirler.

Güçlü, motive eden hedefler konulması ve sonuçlarınızı gözünüzde canlandırmanın bu aşamayı tamamlamaya çok yardımcı olacağına inanıyorum. Eğer yararınıza olacak yeni değişik yolları tespit edebilirseniz, yararlar maliyete ağır basar. Biz genelde acıyı azaltmak için, haz almaya meyilliyizdir. O nedenle değişiklikten ne kadar keyif alırsanız, o kadar fazla eyleme geçecek ve eyleminiz o denli fazla başarılı olacak.
  • Hazırlık

  Hazırlık aşamasında olan kişiler, negatif alışkanlıklarını bir ay içinde değiştirmeye karar verirler. Bu kategorideyseniz,tebrikler! Büyük bir olasılıkla bir beslenme uzmanıyla buluşma yapmak, egzersiz yapma yolları aramak üzeresinizdir. Belki de bir spor salonuna üye olmuşsunuzdur bile…
  • Eylem

   Eylem aşaması, ömür tarzınızı değişiklik yapma işlemidir. İster daha düzenli egzersiz yapıyor olun, ister daha sağlıklı yiyor olun, bu aşamadaki bireyler eski hallerine dönme riski taşırlar. O nedenle motive kalmanız için teknikler öğrenmenizi öneriyorum.
  • Devamlılık

    

  Bu başarıya ulaşmış, kalıcı ömür tarzı değişikliğinin aşamasıdır. Eğer senelerdir istikrarlı olarak egzersiz yapıyorsanız ve her gün bir önceki günün üzerine ekleyerek olumlu alışkanlıkları yaşamınıza harmanladıysanız, o vakit siz “devamlılık” aşamasındasınız.

Deneyimlerime nazaran inkar aşaması ile niyetlenme aşaması içinde gidip gelenler, öteki bir deyişle kilogram verip geri alan birçok insan egzersize bir başlayıp bir bırakıyor. Bu kısır döngüden kurtulmanın yolu, alışkanlıklarınızda zaman içinde oldukça daha büyük anlam kazanabilecek küçük değişiklikler yapmanız.

Sizin için doğru olan bir seviyedeki fizyolojik aktiviteyi sadece istikrarlı olarak geçindirmek çok da kolay olsa gerek. (devasa yükseklikte seviyede değilseniz). Ama vücudunuzu değişiklik yapmak için hazırlık yapmak ve eyleme geçmek çok zor. Vücudumuz değişime karşı dirençlidir. O nedenle onu değişiklik yapmak hem fizyolojik bununla beraber zihinsel olarak mühim ölçüde kararlılık gerektiren mühim bir gayret talep eder. Vücudunuzu bir kez değiştirdiğinizde, durmayın. Onun yerine seviyenizi düşürüp devam edin. Egzersizi bırakmak bir seçim olmamalı.

Umarım değişimin bu 5 aşaması yaşamınızda herhangi bir değişiklik yapmak istediğinizde başvurabileceğiniz bir kaynak olmuştur. Yalnızca 5 adımda değişim bu kadar kolay. 


0

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

both, mystorymag
© tüm hakları saklıdır.
Estetik ve Sağlık