Tiroid belirtileri

Bu yazı 22 Nisan 2011 tarihinde sitemize eklenmiştir.

Tiroit hastalıkları tiroit bezinde, nodüllü ya da nodülsüz büyüme( guatr) şekilde ya da büyüme görülmeksizin tiroidin çalışma sorunlarıyla ( hipertiroid ve hipotroid) ortaya çıkan bir hastalıktır.

Tiroid belirtileri

Tiroid belirtileri

Tiroit hastalıkları ülkemizde en sık görülen hastalıklar arasındadır.

Tiroit hastalıklarında kadınların dikkat etmesi gereken 3 belirti olduğunu söyleyen Acıbadem Maslak Hastanesi Tiroit Kliniği’nden Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Neslihan Kurtulmuş ; “Eğer bir kadın düşük yapıyor, gebe kalamıyor, adet düzensizliği yaşıyorsa mutlaka hekime başvurmalıdır, altından tiroit hastalıkları çıkabilir” diyor.

Tiroit doğası gereği kadınlarda daha sık görülen bir hastalık olarak göze çarpıyor. Herhangi bir guatr tipini kadın hastalarda daha sık görmek mümkün.

Kalıtım ile geçen tiroid hastalıkları da kadınlarda daha sık görülüyor. Tiroit hastalığı genelde ailesinde de bu hastalık olanlarda oluyor.

Doğum sorunları ise tiroit hastalığının neden olduğu problemler olabilir. Gebe kalamama, düşük yapma gibi sorunlarda doktorlar artık tiroide de bakmaktadır.

Eski dönemlerde çoğu jinekolojik sorunun altında tiroit olmasına karşın bu durum geç fark edilmiştir.

Bu yazı Sağlık Haberleri kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>