Sigarasız ilk 3 gün kritik

Bu yazı 13 Mart 2009 tarihinde sitemize eklenmiştir.

Türkiye’de 17 milyon kişinin sigara içiyor ve her yıl 100 bin kişi sigaraya bağlı nedenlerle yaşamını kaybediyor.
Sigarayı bırakmanın kişi sağlığında belirgin iyileşmeler sağladığı ve sigarayı bırakmayı takip eden ilk 20 dakika içinde vücutta bir takım önemli ve faydalı değişiklikler olduğu bildirildi. Sigarayı bırakanların her gün en az 2 litre su içmesi ve ilk üç gün direnmesi gerektiği salık verildi.

12′nci Bölge Ecza Odası tarafından yayınlanan ‘Ecza- yaşam’ dergisindeki ‘Sigarayı bırakanlara kilo almamaları ve kabızlığın önlenmesi için diyet önerisi’ başlıklı araştırmada, ‘Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra kan basıncı ve nabız sayısı, 12 saat sonra kandaki karbonmonoksit düzeyi normal seviyesine düşer. 2- 3 hafta sonra kalp krizi geçirme riski azalmaya başlar ve akciğer fonksiyonları gelişir. 1- 9 ay sonra nefes darlığınız ve öksürüğünüz, bir yıl sonra da kalp krizi geçirme riski sigara içen birine göre yarı yarıya azalır’ denildi.

Sigarayı bırakanların kısa sürede kilo aldığı, o nedenle sigara bırakıldıktan sonra yüksek kalorili besinlerden uzak durulmasına dikket çekilen araştırmada, şu tavsiyelerde bulunuldu:
Sigara içenler, içmeyenlere göre daha az iştahlıdır. Bu durum sigara içenlerde yeterli ve dengeli besin seçimini de olumsuz etkilemektedir. Sigarayı bırakmakla birlikte özellikle pskilojik bağımlılığı olanlara aşırı besin tüketimine eğilim görülmektedir. Kolay tüketilebilir ancak, yüksek kalorili besin alımı artmaktadır.

Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk 3 gün en zor dönemdir. İlk günlerde sigara içme krizinden kurtulmak için aşırı yemek yeme eğilimi görülmektedir. Bu geçiş döneminde kilo kontrolünü sağlamak amacıyla acıktığınızda ya da yeme ihtiyacı duyduğunuzda yöneldiğiniz besinlere dikkat edin. Örneğin sıcak çikolata yerine süt içmeyi, tatlı yerine meyve yemeyi deneyebilirsiniz. Kalorisi yüksek kuruyemişler yerine, kuru meyveleri tercih edin. Ev ya da işyerlerinizdeki çekmecelerinizde enerji yoğunluğu yüksek besinlerden bulundurmayın.

Çay ve kahve ile birlikte canınız çok sigara istiyorsa taze sıkılmış meyve suyu ya da meyve özlü çay içmeyi tercih edin. Yemek yerken porsiyon büyüklüklerini azaltın. Sigarayı bırakmakla birlikte tat ve koku alma duyunuz iyileştiği için besinlerinizi yavaş yavaş tüketerek her lokmanın keyfini çıkarın.
‘Sigarayı bırakan günde en az 2 litre su içsin’

Sigaranın vücutta neden olduğu zehirli maddelerin atılabilmesi için en iyi kaynağın su olduğu belirtilen araştırmada şu görüşlere de yer verildi:
‘Günde en az 2 litre su içilmelidir. Ayrıca, kilo alımını önlemek ve metobolizmayı hızlandırmak amacıyla fiziksel aktivitenin mutlaka artırılması gerekmektedir.

Sigara dumanındaki pekçok madde oksidan olarak etki gösterdiğinden, bu nedenle sigara içenlerde vücudun savunma sisteminde antioksidan olarak görev yapan E, C vitaminleriyle A vitamininin ön maddesi olan B karotonin kandaki seviyeleri düşüktür.

Ayrıca sigara içiminin bazı B grubu vitaminlerin düzeyini, özellikle de B 12 vitaminini düşürdüğü belirlenmiştir. Posa içeriğinin yüksek olması nedeniyle sebze ve meyve tüketimi aynı zamanda sigarayı bırakan bireylerde görülen kabızlık şikayetlerinin giderilmesi açısından da yararlıdır.

Kabızlığın azaltılması için tahıl ürünleri, kepekli ürünleri tercih etmek, kuru meyvelerden ise erik, incir ve kaysı tüketemini artırmak kabızlık sorununu çözecektir.’

Bu yazı Sağlık Haberleri kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Sigarasız ilk 3 gün kritik için 23 cevap

 1. M.CEM KARABULUT der ki:

  Merhaba,

  Ben sigarayı bırakma niyetindeyim ve bu gün 3. gün ellerim titriyor, çok sıkıştırıyor ve bende sigaranın zararları diye gördüğüm her şeyi okuyorum

 2. SÜLEYMAN SAĞLAM der ki:

  benmde bugün 3. günüm.. biraz gerginim ama o kadar feci değil.. yerine koyma tedavisi uyguluyorum…. 2 numara nikotin bandı ve aklıma geldikçe de nikotin sakızı çiğniyorum.. artık bugün çenem yorulmaya başladı ve sakızı azalttım.. ne zaman nikotin bandını değiştirmeyi unutunca ondan da kurtulacağım.. bu kez olacak.. eminim..

 3. Cihangir Güler der ki:

  Merabalar. 1.5 sene sigara kullandım ve bu kadar sürede bile zararlarını yeterince gördüm.20 yaşındayım. Beni en çok rahatsız eden şeylerden biri ve asıl bırakmak istememin nedeni bir şeye bağımlı olmaktı. onsuz olduğunuzdaki yetersizlik ve yoksunluk duygusu diyebilrim. Bugün 3. günüm benimde :D ilk 2 gün çok zorlu geçti açıkcası ama bugün çok ağır bir kriz gelmedi. sigara içen herkese en kısa zamanda bırakması temennisiyle…

 4. alkan der ki:

  merhaba bende bıraktım bugün 3.günüm eskiden nikotin sakızı falan çok denedim olmadı arkadaşım sigara bırakma merkezine gitti bıraktı 8ay oldu bende onun tavsiyesiyle bıraktım sürekli su içiyorum birer yudum bence en iyi tedavi su canınız sigara istedikçe su için

 5. gül der ki:

  15 yıllık sigara kullanıcısıyım ve benimde 3.günüm aklıma gelmiyo değil hani ama başaracam bol bol ılık su içiyorum ve kendimi daha iyi hissediyorum

 6. ORÇUN CEYLANDAĞ der ki:

  5 yıldır günde 2 paket içen birisiydim.
  Bugün sigarasız 4.günüm ilk 3 gün çok zorladı.gün sabah iyi kalktın canım hiç istemedi.
  Çok kriz gelirse yalancı sigaram var plastik onla oyalanıyorum.

 7. Cem der ki:

  Sonyıllarda ; Allahım ne günah işledim’de bu sigarayı başıma musallad ettin. DİYORDUM

  30 yaşındayım.
  14 yaşında sigaraya başladım.
  16 yıldır hiç ara vermedim. hergün beraberdik :)
  4 gündür sigara içmiyorum ve içmek’de istemiyorum, sanırım ayrıldık.
  4 GÜNDE;
  Sigara içen insanın yürüyen KÜLTABLASI olduğunu anladım. (iğrenç bi durum)

  Sigarayı bırakan arkadaşların Hayat kalitesinin artacağına eminim :)

 8. Erdem Erel der ki:

  6 Senedir sigara içiyodum her gün 1 pakete yakın daha önce ilk denemem 4 sene önceydi 4 gün dayabildim, 2.denemem 3 sene önceydi 14 gün dayandım.
  Şu an itibariyle 19 gündür içmiyorum ve çok daha iyiyim
  sigara tansiyonumu artırıyodu ensem ağrıyodu sürekli

 9. zafer der ki:

  selam arkadaşlar ben sıg bırakalı 2 ay kadar oldu eskıden 5 dakıka ıcmedıgımde yemek yedıgımde su ıctıgımde cay la kahveyle ickiyle vs sıg gıtmıyodu bı gun karara aldım bırakacam dedım sakayla karısık 2 ay oldu hıc bır degısıklık yok sıgarayı aramıyorum bıle ıctıgıme vbıle su an pışmanım fazla gec kalmayın sızde bırakın

 10. ertan der ki:

  sigaranın kişiliğe ve yahut hayat tarzınıza olumlu birşey katmadığını anladığınız vakit iyice analiz ederseniz daha iyi anlarsınız SİGARA İÇME DİYE BİRŞEY OLMADIĞINI çözeceksiniz…

  ASLA kişiliğimizi benliğimizi tamamlayan bir unsur değil…
  yada yücelten .sigarayla değerinin yükseldiğini düşünen…
  hep yanlış yapar SİGARAYI BIRAKAMAZ…

  ama ben bıraktım günde 2,5-3 paket sağlam içerdim…

  1-o elime alışım KENDİME HAS Bİ TARZIM VARDI..
  2-çakmakla yakışım… yada kibritle DAHA HAVALI OLUYORDU.kipriti söndürürken bile el haretimi çok beğenirdim..
  3-iş yada ciddi meseleler konuşurken dumanını istifimi bozmadan burnumdan çıkarışım …….HARİKAYDI
  4-şen olduğum zaman havaya doğru üfürüşüm..
  5-ya kültablası külünü çırpışım bile ahenk ve uyum içindeydi …klas tarz hareketlerdi

  FALAN FİŞMAN ….BU tarz hayat tarzıma sigarayla yapışmış
  daha örneklerini çoğaltabileceğim kendimce göya KARİZMA hareketlerin BOŞ OLDUĞUNU ANLADIĞIM AN BIRAKTIM….

  şuan kimse içiremez bana…SİZDE DENEYİN FAYDASINI GÖRECEKSİNİZ..

 11. emrah der ki:

  bugün 6 ncı gün dişlerimin altından diş çıkıyor sanki….kulaklarımdan basınçlı hava giriyor gibi ağrı giriyor saç diplerimin herbirinden ağrı giriyor ama daha evde kimseye sigara yüzünden bağırmadım :) pc başında özellikle zaman geçirmedim sabahlarıda oyun oynadım genelde beceri veya akıl oyunları günde 1-2 bazen 12 km yürüyorum mart ın 10 una kadar yemin ettim o günden sonra ne olacak bilmiyorum..günde net 1 paket ve 12 sene.. 1,5 ay sonra kızım olacak onun mürüvetini görmek istiyorum……inşalah tekrar başlamam.

 12. zeynep der ki:

  33 senedir günde en az 1 buçuk paket içtim.üç sene evvel ,30 yıl oldu yeter artık,emekli olunmuyo bu meretten deyip bir kez denedim bırakmayı 4 saat anca dayanabildim. bu sefer sanki başardım gibi ..4. gün oldu bu gün.. ara ara istiyor canım,hemen su içiyorum yada kafamı pencereden uzatıp derin nefes alıyorum.umarım çok sürmez bu durum,çünki sigara içen birine rastlamamak için (al yak bi tane deseler alırmıyım korkusundan) bu zor dönemi evde geçirmeye karar verdim.artık insan içine çıkıp sigara bağımlısı olmayanlar gibi ,onu hiç özlemeden yaşamak istiyorum

 13. Necmettin der ki:

  Merhaba adım Necmettin 7 yıl sigara kullandım bir çok kez sigarayı bırakmayı denedim bir ara sigarayı bıraktım tam 1 yıl içmedim ama nedense tekrar başladım kendi kendime dedimki sigaraya başlarken sigarayı bir kere bıraktım tekrar başlarsam yine bırakırım iye düşündüm aynı hataya ikinci kez düştüm inanın bana sigarayı bırakıp terkrar başladıgınızda ikinci kez bırakması daha da zor oluyor neyse konuya gelelim tekrar bırakmayı denedim denedim defalarca denedim ve şunada 40 gündür içmiyorum umarım bundan sonra hiç içmem çünki sigarayı bıraktıkdan sonra bazı kötü alışkanlıklarımda sigarayla birlikde gitti sigara içenlere tavsiye ederim bırakmalarını dünya farklı bir açıdan bambaşka görünmeye başladı ..

 14. ilbay can der ki:

  Bugün 3. günün sonu. Fizyolojik olarak garip şeyler yaşadım. Araba kullanırken dikkatim dağınıktı. Yazı yazarken de öyle. Daha sinirliyim, tepkilerim ölçüsüz. Kırıcı. Bunun dışında sigara içilmeden geçen her gün benim için büyük mutluluk. Direniyorum açıkçası. Bir yanda ciğerleri perişan eden sıcak bir dumanın yarattığı hasar ve getireceği acılı ölüm çekincesi, diğer yandan 32 yıllık ( günde bir paket) bir alışkanlıktan vazgeçebilme çabası. BAşaracağım. Buna inanıyorum. Çevremdeki insanlar hala sigarayı bıraktığımı bilmiyorlar :) ))

 15. ÖZNUR der ki:

  Benim de 4. Gunum. O kadar da zor degil aklima gelince sigaranin zararlarını Okuyorum ya da birakalarin yorumlarina bakıyorum.
  Tek basima kalmamaya calışıyorum o yuzden surekli esimi yanimda istiyorum♥ Asiri degil ama oldugundan biraz daha fazla yemege basladim. Zatende kilo almaya ihtiyacim var:) gecen sene bırakmıştım ama yeniden basladigimda gunde 2 -3 tane ictim ama etafimda cok icinde baktim Bu sayi 5 cikti. O zaman birakma karari aldim ve kendimi Diger insanların yaninda dislanmis gibi hissetmeyecegim.

 16. özkan danış der ki:

  ne kadar dirayetliymişim ama ben kendimin bile farkında deilmişim ben özkan sigarayla 3 saat ayrı kalcakmışım inanmazdım 48 saat oldu dün gece rüyalarımdaydı gece uyutmadı sanki içimde birşey eksikti ne nikotin bandı nede başka birşeye gerek duymadım hayat bunsuz daha güzel olcanı biliyorum sigarayla ne kadar mutlu olsamda onsuz daha mutlu olcam dişlerimin rengi yüzümün çehresi degişecek yüzüme bir nur gelcek yarabbi bir daha başlamam inşaallah ramazanın 2 ci günü ben içmicem bu illeti bir daha

 17. mehmet der ki:

  ben sigarayı içen değil resmen yiyen bir insandım günde iki paket sigara içiyordum ama öyle normal içme değil çok hızı sigarayı bitiren biriydim şimdi 20 saatdir hiç içmedim ve şu anda kriz halindeyim ama bu iletden kurtulaçağım bırakanlara geçmiş olsun diyor bırakmak isteyenlerde hem şimdi ceplerindeki paketi atmalarını istiyorum ve kendilerine söz vermelerini istiyorum ALLAH kolaylık versin

 18. yalcin taş der ki:

  Oh be dünya varmış bugün üçüncü gün pek fazla sıkıştırmadı. Bırak mak bu kadar kolaymış neden daha önce denemedik ki

 19. sedef der ki:

  Benimde bugün 3.günüm 3 gündür sigara içmiyorum yanımda içen eşime rağmen direniyorum.Aslında canım sigara istemiyor onun beynimde yarattığı rahatlamayı istiyor.Sanki bir fırt çeksem başımın uğuşukluğu geçecek kendimi çok iyi hissedeceğim gibi ama öyle değil tabiki 10 yıldır içiyordum 2 günde 1 paket içerdim.ilk defa bırakmaya karar verdim ve bırakıcam.

 20. selçuk der ki:

  arkadaşlar 28 yıllık bağımlıydım her yolu denedim nikotin bandı elektronik sigara biorezonans ama bir türlü olmuyordu sebeb inanmıyordum bundan kurtulacağıma ARTIK SON ÇARE DEDİM VE AKAPUNKTRUA GİTTİM BU GÜN 4 GÜN VE ÇOK İYİYİM DAHA ÖNCE YARIM SAAT DURAMAZDIM İLK DEFA NEFES ALDIĞIMI HİSSEDİYORUM ÇOK MUTLUYUM AKAPUNKTURLA TEK SESANSTA KURTULDUM BENCE DENEYİN AĞIR GEÇEN İLK 4 GÜNÜ ÇOK RAHAT GEÇİRİYORSUNUZ

 21. alper der ki:

  Ben 1.5 sene ictim. Bu 4. Gunum. Digerleri cok zorlaniyor ama ben hic zorlanmadim. Gunde 5-7 tane icerdim simdi ictigimi bile unuttum sanki hic icmemisim gibi. Yalniz sabahlari bogaz agrisi ve gun icinde balgam atiyorum. Bu normalmi?

 22. tufan der ki:

  ben 13 yıl aralıksız sigara içtim son zamanlarda günde 2 paket bile yetmiyodu şu an bıraktım 4.gündeyim krizi gelen sakin olsun gözlerini kapasın ve bıraktığı için iyi şeyler düşünsün kriz hemen geçiyor

 23. birisi der ki:

  20 yıldır içiyordum iyiki grip oldum grip sayesinde bıraktım 4.gün bugün daha saglıklı olduğumu anladım .ne kadar eşşekmişim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>