Koruyucu sağlık hizmetleri

Bu yazı 21 Ağustos 2009 tarihinde sitemize eklenmiştir.

Hastalıkların önlenmesi, hastalandıktan sonra tedavi olmaktan daha kolay, ucuz ve zararsızdır. Bunu sağlamak için yapılan koruyucu sağlık hizmetleri, kişilere ve çevreye yönelik olmak üzere iki şekilde olur. Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırma bağışıklama, vücut temizliğini benimsetme, hastalıkların erken tanı ve tedavisi, ilaçla korunma vb. hizmetler kişiye özgü koruyucu sağlık hizmetleri olarak adlandırılır.

Sağlık personelince yürütülen kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri aşağıda sıralanan üç aşamada gerçekleştirilir:

koruyucu sağlık hizmetleri

koruyucu sağlık hizmetleri

- Birincil koruma, insanların hastalanmasını önlemek için alınan önlemleri içe-rir. İnsanlara yeterli veTdengeli beslenmenin önemini; bulaşıcı ve salgın hastalıklar-~3an korunmak için aşı olmanın gerekliliğini; doku ve organ nakillerinde alınacak önlemleri; yeterli sayıda çocuk yapılmasını sağlamak amacıyla aile planlamasını benimsetmek, birincil koruma kapsamındadır. Genetik danışmanlıkla insanlara yakın akraba evliliklerinin sakıncaları ve genetik hastalıklardan korunmanın yolları öğretilir.

İkincil koruma, hastalık belirtileri ortaya çıkmadan ya da ortaya çıkmaküze-reyken hastalıkların tanılarının konulup tedavilerinin yapılmasıdır. Böylece, hastalıklar önlenebilir bir noktadayken yani iş işten geçmeden tedavi yapılır. “Kanserden korkma, geç kalmaktan kork.” sözü de ikincil korumanın önemini belirtir.

Üçüncül koruma, hastalık ortaya çıktıktan sonra zararlı etkilerinin azaltılması, kronikleşmesi (süregenleşmesi)nin ve bir sakatlığa neden olmasının önlenmesi çabalarıdır. Bulaşıcı ve salgın hastalığa yakalandığı saptanan kişinin karantinaya alınması da bu kapsamdadır.

Çevreye özgü koruyucu sağlık hizmetleri ise çevrede sağlığı olumsuz yönde etkileyen etmenleri yok ederek ya da zararsız kılarak çevreyi sağlıklı hâle getirmeyi amaçlar. Bunlar, temiz içme suyu sağlanması, sağlıklı bir kanalizasyon sisteminin kurulması, çöplerin yok edilmesi, gürültünün önlenmesi, böceklerle mücadele edilmesi gibi hizmetlerdir. Bu hizmetlerin gerçekleştirilmesi, o çevrede yaşayan kişilerle birlik te yerel yönetimler tarafından sağlanır.

Bu yazı Genel Sağlık kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>